Změny v oblasti DPP a DPČ stručně

 

V září 2023 byl schválen zákon č. 281/2023 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.

Tento zákon přinesl kromě jiného rovněž změny v oblasti dohod o provedení práce a pracovní činnosti. Tyto dohody jsou hojně využívány spolky v rámci jejich činností, je tedy potřeba změny zakomponovat do administrativy spolků.

Změny od 1.10.2023

 

Rozvrh směn

S účinností již od 1.10.2023 bude nyní potřeba seznamovat zaměstnance pracující na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti 3 dny předem s rozvrhem směn, pokud se obě strany nedohodnou jinak.

Nárok na čerpání překážek a nárok na příplatky

Dále mají dohodáři nárok na čerpání překážek v práci a rovněž mají nárok na příplatky za práci ve svátek, za noční práci, za práci ve ztíženém pracovním prostředí a práci o víkendu.

Návrhy na praktické řešení ve spolcích

V praxi spolky zpracují rozvrh pracovní doby na každý měsíc, vymezí v něm dny, kdy bude zaměstnanec pracující na dohodu pracovat, pohlídají si, aby se nejednalo o práci ve dnech, za něž náleží příplatky (pokud to půjde z provozních důvodů), protože většinou spolky řeší velmi svoje náklady. S rozvrhem je potřeba zaměstnance seznámit 3 dny předem, tudíž nejlépe koncem měsíce bude potřeba nechat si od zaměstnance tento rozvrh podepsat a uschovat. Je možné také zpracovat směrnici, která zpracuje proces seznamování zaměstnance s rozvrhem směn a rovněž bude řešit případné náhlé změny, ke kterým může dojít např. v důsledku onemocnění zaměstnance nebo z provozních důvodů (nefunkčnost strojů, odstávka elektřiny apod.).

 

Změny od 1.1.2024

 

Nárok na dovolenou

Od začátku nového roku budou mít zaměstnanci pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti nárok na dovolenou. K zajištění nároku na dovolenou je potřeba splnit několik podmínek. Dohoda musí trvat déle než 4 týdny (28 dnů) a dohodář musí odpracovat více než 80 hodin. Pro výpočet nároku na dovolenou byla stanovena fiktivní týdenní pracovní doba 20 hodin.

Pokud by zaměstnanec dovolenou nevybral před ukončením dohody, je potřeba mu ji proplatit.

Při výpočtu nároku na dovolenou se postupuje takto: počet celých odpracovaných fiktivních týdenních pracovních dob / 52 × 20 × výměra dovolené (výsledek se zaokrouhlí na celé hodiny nahoru). Počet celých odpracovaných fiktivních týdenních pracovních dob se spočítá dle vzorečku: počet odpracovaných hodin/fiktivní týdenní pracovní doba (= 20 hodin). Dále se pracuje pouze s celým číslem odpracovaných fiktivních týdenních pracovních dob.

Zhruba lze říci, že za každých 20 odpracovaných hodin náleží zaměstnanci 1,5 hodiny dovolené při základní výměře 4 týdny dovolené a 2 hodiny dovolené při výměře 5 týdnů dovolené. Vzhledem k zaokrouhlování není tento výpočet přesný, ale poslouží pro hrubou orientaci, s jakou výší nákladů navíc může spolek počítat při uzavření dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti.

 

Změny od 1.7.2024 - úprava - podrobnosti v článku Dohody o provedení práce od 1. 7. 2024 prakticky

 

Zavedení limitů u DPP

Nyní platí limit 10 tis. Kč u DPP. Při překročení této částky je z DPP odváděno sociální a zdravotní pojištění.

Nově od 1.7.2024 dojde k zavedení dvou limitů v oblasti sociálního pojištění (důchodové a nemocenské pojištění).

První limit se bude týkat zaměstnance pracujícího na dohodu (klidně několik) u jednoho zaměstnavatele. Limit je ve výši 25 % průměrné mzdy zaokrouhlený na celé pětisetkoruny dolů, od 1.7.2024 tento limit vychází na částku 10 500 Kč. Po překročení této výše bude z dohody o provedení práce odvedeno sociální pojištění.

Druhý limit se bude týkat zaměstnance pracujícího na DPP u více zaměstnavatelů souběžně. Tento limit činí 40 % průměrné mzdy, opět zaokrouhlený na celé pětisetkoruny dolů. Od 1.7.2024 je tento limit ve výši 17 500 Kč.

Evidenční povinnost zaměstnavatelů

Od 1.7.2024 je zavedena povinnost zaměstnavatele hlásit výši příjmů na dohody o provedení práce u jednotlivých zaměstnanců na ČSSZ. Česká správa sociálního zabezpečení zaeviduje k příslušnému zaměstnanci příjmy na všechny jeho dohody a v případě překročení druhého limitu dá pokyn všem zaměstnavatelům, aby z částky příjmu evidovaného na DPP u příslušného zaměstnance provedl výpočet pojistného a odvod pojistného na ČSSZ. V současné době zatím čekáme na prováděcí vyhlášku nebo předpis, který stanoví praktický postup.

Informační povinnost

Nově vznikne povinnost jak zaměstnavateli, tak zaměstnanci navzájem se informovat o uzavřených dohodách o provedení práce. Zaměstnanec musí zaměstnavateli hlásit existenci DPP ve stejném měsíci u jiných zaměstnavatelů a zaměstnavatel má povinnost nejpozději v den nástupu informovat zaměstnance o jeho povinnosti informovat zaměstnavatele o existenci jiných dohod a tuto informační povinnost mu musí zaměstnanec potvrdit a zaměstnavatel musí toto potvrzení uschovat, aby případně doložil, že svoji povinnost informovat zaměstnance skutečně vykonal.

 

V případě, že vám bude něco z tohoto stručného přehledu změn nejasné nebo budete potřebovat poradit při zavádění těchto změn do praxe, neváhejte se na nás obrátit na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Rádi s vámi vše potřebné zkonzultujeme.