Featured

Změny v DPP a DPČ u spolků od 1. 1. 2025

Začátek nového kalendářního roku je ideální čas pro změny jakéhokoliv druhu.

Nepřekvapí nás proto, že také naši zákonodárci schválili několik zákonů nebo jejich novel, jejichž platnost začíná 1. 1. 2025 a dotknou se také problematiky zaměstnávání osob ve spolcích.

I ve spolcích je potřeba řídit se ustanoveními zákoníku práce. Zákoník práce je nejdůležitějším právním předpisem, který se zabývá celou problematikou zaměstnávání osob. V roce 2024 bylo schváleno několik jeho novel, platnost některých změn nabyla účinnosti již 1. 8. 2024, další změny budou účinné od 1. 1. 2025. Těmito změnami se budeme zabývat v samostatném článku.

Nyní si projdeme několik důležitých číselných údajů, které mohou ovlivnit uzavírání smluv se zaměstnanci spolků.

Minimální mzda od 1. 1. 2025

 

Výše minimální mzdy od 1. 1. 2025 činí 20 800 Kč.

Výše minimální hodinové mzdy při 40ti hodinové týdenní pracovní době činí 124,40 Kč.

Výše odměny při sjednávání pracovního poměru by neměla být nižší (při plném pracovním úvazku), než je uvedená výše minimální mzdy. V případě sjednávání hodinové odměny by výše odměny neměla být nižší než 124,40 Kč. 

Pokud již máte platné nějaké smlouvy nebo dohody, kde je nižší odměna než nově platné minimální limity od 1. 1. 2025, je potřeba sjednat dodatek ke smlouvě nebo dohodě, popř. sepsat nový mzdový výměr.

 

Nové limity u DPP a DPČ od 1. 1. 2025

 

U dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti se mění způsob stanovení limitů, do kterých není potřeba z těchto dohod odvádět zdravotní a sociální pojištění. Nově je limit navázán na průměrnou mzdu.

V zákoně č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění je v §6 odst. 2 (pro DPČ) a v §7a odst. 1 (pro DPP) definován postup stanovení limitů, který se odvolává na §23b odst. 4 zákona 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, v němž nalezneme definici toho, co je považováno pro účely zákona za průměrnou mzdu a jak se tato průměrná mzda vypočte.

A tak se dostáváme až k nařízení vlády č. 282/2024 Sb., kde nalezneme hodnoty všeobecného vyměřovacího základu a přepočítacího koeficientu za rok 2023, který je výchozím rokem pro stanovení limitů pro DPP a DPČ v roce 2025.

Postupem výpočtu se zde nebudeme zabývat, koho by zajímala problematika detailněji a chtěl by si uvedené limity ověřit, může výše uvedené paragrafy a zákony jednoduše dohledat.

 

Limit pro DPP v roce 2025 – 11 500 Kč

 

Limit pro DPČ v roce 2025 – 4 500 Kč

 

V zákonech nyní došlo ke sjednocení postupu u DPP a DPČ pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění. V případě dosažení částky aspoň ve výši limitu je již zaměstnanec u obou typů dohod účasten pojištění. V případě měsíčního příjmu na dohodu o provedení práce ve výši 11 499 Kč zaměstnanec není účasten pojištění, v případě výše příjmu 11 500 Kč již účasten pojištění je. U dohody o pracovní činnosti to platí analogicky: výše příjmu 4 499 Kč - zaměstnanec není účasten pojištění, výše příjmu 4 500 Kč – zaměstnanec je účasten pojištění.

 

Co zůstává nadále v platnosti

 

Nadále zůstávají v platnosti u DPP a DPČ příplatky za práci o víkendech, ve svátek, v noci a ve ztíženém prostředí.

Celkový limit hodin odpracovaných pro jednoho zaměstnavatele v průběhu roku na základě dohod o provedení práce zůstává ve výši 300 hodin.

Rovněž zůstává v platnosti ustanovení zákoníku práce o nároku na dovolenou i u dohodářů (dohoda alespoň na 28 dní, odpracováno minimálně 80 hodin).

Také zůstává povinnost zasílat výkaz o příjmech zúčtovaných na základě dohod o provedení práce. A to i v případě, že zaměstnanci v daném měsíci nebyl na dohodu o provedení práce zúčtován žádný příjem - podává se nulové hlášení. V praxi jsme se setkali již s tím, že některé spolky podávaly pouze VPDPP. Správa sociálního zabezpečení se na spolky obrátila se žádostí o zaslání čestného prohlášení, že zaměstnávají pouze zaměstnance na základě dohod o provedení práce. V případě nedodání čestného prohlášení by spolky měly podávat i Přehled o výši pojistného (PVPOJ) v nulové výši, pokud nemají žádného zaměstnance v pracovním poměru.

 

Co naopak v platnost nevstoupilo

 

Není potřeba soutěžit s jinými zaměstnavateli o to, kdo dřív nahlásí zaměstnance na správu sociálního zabezpečení a bude mít zajištěn vyšší limit pro případné pojistné. Zaměstnanci mohou mít libovolný počet dohod a u všech platí stejné limity pro případné pojistné.

 

V případě nejasností kolem povinností spolků v souvislosti se zaměstnáváním osob se neváhejte na nás obrátit na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonním čísle 602 192 820, rádi s vámi vše zkonzultujeme.